Typ: abstrakt informatywny
Abstrakty informatywne zawierać powinny skrótowy opis zawartości wystąpienia / plakatu - prezentowanego problemu, pomysłu, przebiegu zajęć i/lub użytych metod, główne dane i wnioski.
Ponieważ Ideatorium to przestrzeń dzielenia się ideami i doświadczeniem w zakresie edukacji akademickiej, zachęcamy do prezentacje pokazania innowacyjnych, autorskich metod i narzędzi skutecznego uczenia, niekoniecznie mieszczących się w obowiązujących schematach.
Szukamy tematów o największym potencjale inspiracji, pomysłów, które inni nauczyciele mogą wykorzystać w swojej praktyce akademickiej. Streszczenie powinno pokazać praktyczny aspekt wykorzystania pomysłu.
Można streszczenie podzielić na części (propozycja):
- Cel podjętych działań / definicja problemu / przyczyna zastosowania metody, narzędzia dydaktycznego – co stanowi problem? (1-2 zdania)
- Opis przebiegu zajęć / sposób wykorzystania metody lub narzędzia / implementacja pomysłu (na tyle szczegółowy, by zobrazować realizację pomysłu)
- Wyniki - w jaki sposób problem został rozwiązany? (1-2 zdania)
- Wnioski – czyli co z tego wynika? W jaki sposób rozwiązanie problemu przydatne jest w pracy dydaktycznej innych nauczycieli akademickich? (1-2 zdania)
Ważne, by treść streszczenia opisywała doświadczenie wykładowcy w zastosowaniu idei/narzędzia/metody w pracy ze studentami, jego potencjał, możliwość wykorzystania przez innych nauczycieli w ich pracy dydaktycznej.